"Jak nie czytam jak czytam"

31 maja 2017r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo ,,Jak nie czytam jak czytam’’. Inicjator i organizator główny przedsięwzięcia to redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Celem jest zwrócenie uwagi na systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. Równocześnie wydarzenie  promuje książki i czytanie  wśród uczniów oraz inicjuje modę na czytanie. Zachęcam do odwiedzenia strony www.czytamy.org gdzie można znaleźć obszerne informacje i relacje fotograficzne z wszystkich edycji przedsięwzięcia.
Naszym zadaniem było zorganizowanie akcji masowego publicznego czytania. W wyznaczonym jako termin akcji dniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mającymi akurat lekcję z daną klasą zebrali się na boisku dolnym z książkami (każdy swoją), ustawili się zgodnie z sugestiami koordynatorów i czytali. Wydarzenie zostało udokumentowane fotograficznie w sposób pokazujący frekwencję.  31 maja w naszej szkole na boisku hokejowym wspólnie czytało 364 uczniów klas 0-6! Nieocenioną pomoc przy organizacji zdarzenia okazali współkoordynatorzy (trenerzy hokeja), wszyscy nauczyciele opiekujący się klasami oraz rodzice, którzy podjęli się roli fotografów za co składamy szczególne podziękowania.
Z satysfakcją informujemy, że w tegorocznej akcji został pobity rekord czytania z ubiegłego roku. W 2017 roku czytało równocześnie 459409 dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Co ciekawego w bibliotece?

4 grudnia 2014 r. Weronika Tynek z klasy 3B odniosła sukces zdobywając 3-cie miejsce w XIX Wojewódzkim konkursie czytelniczym ,,Znam twórczość Agnieszki Frączek’’ organizowanym przez SP 7 w Gliwicach.

Nasi uczniowie chętnie biorą udział w tych ciekawych imprezach (konkurs zawsze połączony jest ze spotkaniem autorskim). W poprzedniej edycji dotyczącej twórczości Andrzeja Grabowskiego Julia Swidinskas zajęła 4-te miejsce.

W lutym odbyło się tradycyjne pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Tak jak co roku imprezę uświetniło przedstawienie napisane i przygotowane wraz z uczniami z aktywu bibliotecznego. Tegoroczny teatrzyk ,,Babcia opowiada’’ okazał się bardzo udany i został, z inicjatywy aktorów, przedstawiony prawie wszystkim klasom w szkole!

więcej

Inwazja nastolatek na muzeum

10 stycznia z grupą uczennic klas 5-6 odbyłyśmy wspaniałą wycieczkę w przeszłość świata mody. Odwiedziłyśmy Muzeum Willa Caro i spędziłyśmy prawie dwie godziny wśród eksponatów wystawy ,, W garderobie XIX-wiecznej elegantki’’. Wystawa ukazywała dawną odzież damską i sprzęty służące jej pielęgnacji. Widziałyśmy suknie, które miały ponad sto lat (wyglądały jakby właśnie ktoś wyciągnął je z szafy) a także trzy, uszyte współcześnie, ściśle według ówczesnych wykrojów. Zauważyłyśmy, że inne, znacznie mniej eksponowane części garderoby zmieniły się jeszcze bardziej niż suknie. Funkcje niektórych elementów dziewiętnastowiecznej odzieży były dla nas zagadką i zadziwiały nawet po wyjaśnieniu ich przeznaczenia.

Największą atrakcją jednak było to, że organizatorzy wystawy przygotowali cały regał najróżniejszych ubrań które bez ograniczeń można było dotykać i przymierzać!. Prawie każda z dziewcząt ubrała gorset i długą suknię z trenem oraz dziwaczne nakrycia głowy, których ,,montaż’’ na głowie wymagał specjalnej instrukcji! Co odważniejsze przymierzały pończochy z podwiązkami i obfite pantalony wzbudzając wesołość wszystkich obecnych. Zabawa była tak świetna, że wciągnęłyśmy do niej innych zwiedzających a nawet pracownice muzeum, które strzegły eksponatów przed naszym entuzjazmem. Nie obeszło się bez sesji fotograficznej. Jaki był nasz zawód, gdy w drodze powrotnej telefon pełen naszych zdjęć upadł na chodnik i niestety straciłyśmy całą dokumentację!

Bardzo zainteresował nas króciutki filmik z 1897 roku, gdzie widać, że faktycznie bez pomocy pokojówki zdjęcie wszystkich warstw ubrań było prawie niemożliwe.

To było naprawdę bardzo ciekawe przedpołudnie!

Konkurs czytelniczy ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’

Październik i początek listopada upłynął w bibliotece pod znakiem przygód ,,pana Samochodzika’’. Uczniowie klas 5-6 mieli szansę wziąć udział w wojewódzkim konkursie ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’ organizowanym przez SP nr 7 w Gliwicach. 14 uczniów wzięło udział w eliminacjach szkolnych. Najwyższe wyniki uzyskały 3 dziewczynki z klasy 5B: Ada Woźniak, Blanka Marczycka i Weronika Franczak. Różnica między wynikami dziewcząt wynosiła tylko po pół punktu, a ponieważ w konkursie mogły wziąć udział tylko dwie osoby, zorganizowano dogrywkę. Ostatecznie reprezentantkami dwudziestki zostały Ada i Blanka. Uczennice szczegółowo poznały treść książek ,, Pan Samochodzik i fałszerze’’ oraz ,,Pan Samochodzik i tajemnicza księga’’.

Mimo, że na poziomie konkursu wojewódzkiego nasze reprezentantki nie zajęły żadnego z trzech pierwszych miejsc, to w interesujący sposób spędziły czas w gościnnych progach SP nr 7. Szczególną atrakcją było dla nich osobiste spotkanie autora konkursowych książek. Pan Arkadiusz Niemirski wręczał dzieciom nagrody, dyplomy i upominki a następnie opowiedział o swojej pracy i udzielał odpowiedzi na liczne pytania publiczności. Na zakończenie spotkania pisarz wpisywał dedykacje i autografy do książek i pamiętników.

Uwaga zmiana regulaminu konkursu czytelniczego

Od października organizatorzy konkursu ,,Czytelnicy miesiąca na poziomach klas’’ wprowadzają zmianę do regulaminu. Jeżeli najlepszy czytelnik na poziomie danej klasy przeczytał mniej niż 4 książki, nagroda nie będzie przyznawana.

Konkurs czytelniczy

25 kwietnia w czytelni biblioteki szkolnej odbył się konkurs dotyczący znajomości powieści Tolkiena ,,Hobbit’’. Organizatorami konkursu byli nasi zeszłoroczni absolwenci: Zosia Gerlic, Marek Sołtys i Paweł Szafrański. Rola bibliotekarza ograniczyła się do koordynacji całości, niewielkiej pomocy organizacyjnej oraz członkostwa w jury. Gimnazjaliści opracowali pytania konkursowe, wykonali i zainstalowali dekoracje w czytelni oraz plakat informacyjny, przeprowadzili konkurs, który okazał się świetną zabawą (a nie nudną ,,klasówką’’), sprawdzili prace konkursowe i zorganizowali atrakcyjne nagrody (w tym, dzięki Zosi, 3 nagrody główne – ręcznie malowane koszulki dostosowane tematycznie do konkursu). Tegoroczna impreza nie jest jednorazowym wydarzeniem jako, że stanowiła ona kontynuację podobnych działań całej trójki z poprzednich lat, kiedy to w trzech edycjach konkursu sprawdzaliśmy znajomość wszystkich siedmiu tomów przygód Harry’ego Potter”a. Gratulacje dla całej trójki za pomysł i jego realizację!
Uczestnicy kwietniowego konkursu o ,,Hobbicie’’ odpowiedzieli na 33 szczegółowe pytania dotyczące treści książki. Można było zdobyć maksymalnie 59 punktów.

więcej

Konkurs fotograficzny "MÓJ PRZYJACIEL- PIES"

W lutym Zespół Szkół Ogólnokształcących – Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich w Gliwicach zorganizował konkurs fotograficzny pod tytułem ,,Mój przyjaciel – pies”. Jest to trzecia edycja tego cyklu, w której nasi uczniowie biorą udział.

W poprzednich latach drugie miejsce i wyróżnienie zajęli Daniel Błach i Zosia Gerlic za zdjęcia swoich kotów a podobny sukces w zeszłym roku odnieśli Marek Sołtys (właściciel fotogenicznej fretki) oraz Roksana Romanowska (zaprzyjaźniona z równie uzdolnionym królikiem). Sukcesy są tym cenniejsze, że za każdym razem do współzawodnictwa zaproszeni są uczniowie klas 4-6 gliwickich podstawówek i gimnazjaliści.
W tym roku do konkursu o ,,psiej” tematyce zakwalifikowało się dziesięć prac. Zdjęcia przedstawiają domowych ulubieńców

Joasi Ciupki, Żanety Joszko, Madzi Rolnik i Wiktorii Łagodzińskiej.
14 marca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Jury pod przewodnictwem gliwickiego artysty fotografika przyznało główną nagrodę - ,,GRAND PRIX’’ Joasi Ciupka z klasy 5B za pracę, którą przedstawiamy poniżej.Brawo!
Gratulujemy wszystkim dziewczętom przyjaźni z sympatycznymi psiakami i artystycznego zacięcia w dziedzinie fotografii.

więcej

Przyjęcie pierwszaków do grona czytelników

Mamy nowych czytelników!

Jak co roku około ferii zimowych biblioteka szkolna wita w swoich progach nowych czytelników. Pierwszaki, które dotąd spędzały czas tylko w czytelni bawiąc się i korzystając ze zbiorów na miejscu, zostają uroczyście pasowani na czytelników i wypożyczają pierwszą książkę. Każda klasa pierwsza wraz z wychowawcą odwiedza bibliotekę, gdzie dzieci dowiadują się jak wybrać sobie książkę, kiedy należy ją zwrócić i jak traktować powierzonych ich opiece drukowanych przyjaciół. W tym roku uroczystość dla młodszych koleżanek i kolegów przygotował zespół  uczennic klasy 6B zasilony awaryjnie przez koleżankę z 5A. Dziewczęta przygotowały zabawne i pouczające przedstawienie. Żaneta i Wiktoria jako dobre duszki biblioteki opowiedziały swojemu gościowi(Angelika) o czytaniu i czytelnikach, wprowadziły wszystkich w czarodziejski świat wyobraźni ukryty wśród kart książek. Widzowie słuchali uważnie i bez trudności odpowiedzieli na zadane po przedstawieniu pytania. Aktorskie zdolności dziewczynek i specjalnie dla nich napisany scenariusz znalazły uznanie zwłaszcza w oczach wychowawczyni 1A, która obdarowała dzieci słodyczami. ,,Biblioteczne duszki’’ wraz z Olą, Karoliną, Justyną i Oliwią obdarowały każdego pierwszaka ręcznie wykonaną zakładką w kształcie hatifnata rodem z książek o muminkach i sprawnie pomogły dzieciom wypożyczyć pierwszą książkę.

Na zakończenie spotkania ogłoszono kolejną edycję konkursu ,,Jaka to bajka?’’, który od wielu lat zachęca kolejne pokolenia pierwszaków do co poniedziałkowych wizyt w czytelni i odgadywania bajkowych zagadek.

Październikowy konkurs na rymowankę o książce, czytaniu i bibliotece.

Październik to ,,Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. Z tej okazji, aby zwrócić uwagę społeczności szkolnej na to szczególne miejsce, zorganizowano konkurs na rymowankę promującą książkę, czytanie i korzystanie z biblioteki. Do konkursu zgłosiło swoje utwory dziesięciu uczniów. Byli to: Julia Winiarska, Angelika Bilska, Rafał Macalik, Arkadiusz Bilski, Oliwia Witwicka, Dariusz Heflik, Wiktoria Łagodzińska, Milena Rogucka,Magdalena Joachim i Agata Kluba. Spośród trzydziestu zgłoszonych rymowanek jury (w składzie: p. Ewa Zegartowska, p. Małgorzata Komidzierska i p. Magda Nowotny) wyróżniło utwory:

więcej

Zapraszamy do biblioteki

Biblioteka w szkole to szczególne miejsce; nie tylko można tu wypożyczyć lekturę wyznaczoną przez nauczyciela języka polskiego ale również miło i ciekawie spędzić czas. Nasza posiada dość bogaty księgozbiór liczący około 9 tysięcy woluminów. W ostatnich latach szczególnie rozbudowywany jest cieszący się dużym zainteresowaniem dział popularnonaukowy, w którym liczba książek zwiększyła się kilkakrotnie. W czytelni można też przejrzeć czasopisma, z których pięć tytułów jest prenumerowanych na bieżąco.  Od 2007r. biblioteka  jest skomputeryzowana co bardzo ułatwia wypożyczanie i umożliwia szybkie udzielanie najróżniejszych informacji o zbiorach i czytelnictwie.

Nie wszyscy uczniowie są zapalonymi czytelnikami a stosunkowo krótkie przerwy nie sprzyjają zagłębianiu się w lekturze, więc czytelnia oferuje też inną rozrywkę w postaci gier stolikowych różnego rodzaju (szachy, warcaby, memory, bingo i inne). Dużą popularnością cieszą się zwykłe sznurki, dzięki którym bawiąc się dzieci poprawiają swoją sprawność manualną. Spora część uczniów z zapałem gra w kocią kołyskę i wiąże skomplikowane węzły.

Biblioteka w SP 20 to nie tylko książki, czasopisma i gry stolikowe, można tu skorzystać z jednego z czterech komputerów z dostępem do internetu, a czytelnię w kilka minut zmienia się w salę audiowizualną na 30 osób. Ekran na ścianie i projektor z powodzeniem zastępują tablicę, dzięki czemu czytelnia łatwo może służyć do prowadzenia lekcji (na przykład przysposobienia czytelniczego) lub pogadanek.

Jak w każdej bibliotece również u nas organizuje się wiele konkursów, spośród których najlepiej znane są te przeprowadzane corocznie: ,,Jaka to bajka?’’ dla pierwszaków i ,,Czytelnik miesiąca na poziomie klas’’. Zwłaszcza pierwszy z nich jako cotygodniowy i prowadzony od kilkunastu lat darzony jest przez uczniów szczególnym sentymentem. Nie tylko przeprowadzamy, ale również bierzemy udział w konkursach organizowanych przez inne szkoły. Na przykład od wielu lat po dwoje uczniów kwalifikuje się do kolejnych edycji Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego ,,Znam twórczość…’’, gdzie uczestnicy mają również okazję spotkać osobiście autorów książek dla dzieci i młodzieży.

więcej