Zbliżamy się do półmetka głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2024. W ogłoszonym dzisiaj rankingu drzew w chwili obecnej na prowadzeniu znajduje się drzewo z Francji. Polski Buk „Serce Ogrodu” z 6675 głosami internautów zajmuje drugie miejsce. Za nami plasuje się drzewo z Włoch. Europejczycy mogą jeszcze głosować na swoje ulubione drzewa do 22 lutego na stronie www.treeoftheyear.org/vote Klub Gaja zachęca do udziału w plebiscycie i wsparcie naszego polskiego kandydata.

Od 1 lutego Europejczycy wybierają najciekawsze drzewo 2024 roku. Do tej pory w konkursie oddano już 43 888 głosów. W plebiscycie bierze udział 15 drzew z całej Europy, które zwyciężyły w konkursach krajowych. Zgodnie z nowym regulaminem konkursu plebiscyt trwa do 22 lutego (godz. 16.00) i odbywa się tylko w języku angielskim. Podczas głosowania wybieramy dwa drzewa. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail. Głosowanie przez cały czas jest tajne i nie widzimy ile głosów mają poszczególne drzewa. Kolejne wyniki cząstkowe zostaną ogłoszone15 lutego. Zwycięzcę poznamy już 20 marca podczas ceremonii rozdania statuetek Europejskiego Drzewa Roku 2024 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Polskie drzewo Buk Serce Ogrodu – The Heart of the Garden – COMPETITION NUMBER 8 to 200-letni buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Atropunicea’ rosnący w centrum starego parku w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie). Jego majestatyczny wygląd zachwyca niezwykle ukształtowanym i grubym pniem, szeroko rozpostartymi gałęziami oraz fioletowymi liśćmi, które pięknie mienią się w słońcu. Historia buka jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla Natury. Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO – NR 8 The Heart of the Garden >>>

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 14 lat odkrywa w całej Europie drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.