ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Starożytni Grecy mówili o niej Gaja, Rzymianie – Terra Mater, Słowianie – Mokosz. W dniu imienin Gai – 22 kwietnia – po raz 55. obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, najważniejsze międzynarodowe święto ekologiczne.

Hasło tegorocznych obchodów: "Nasza moc, nasza planeta", a ich ambasadorką została Antonique Smith, nominowana do nagrody Grammy piosenkarka, aktorka, ale też współzałożycielka i dyrektorka generalna organizacji klimatycznej Climate Revival..

W naszej szkole klasy siódme wykonały plakaty tematyczne Nasza Moc-Nasza Planeta, klasy 5 i 6 obejrzały film „Od świtu do zmierzchu” stworzony z okazji Dnia Ziemi i promujący powstanie Parku Narodowego „Doliny Dolnej Odry”. Klasy ósme zebrały informacje dotyczące zanieczyszczeń środowiska, które wykorzystają w konkursie ekologicznym. Klasa II jako przedstawicielka klas młodszych uczestniczyła w „Sprzątaniu Świata” wokół naszej szkoły.

Co warto wiedzieć o Ziemi?

Z okazji Dnia Ziemi przybliżamy kilka ciekawostek dotyczących naszej planety. Oto kilka z nich:

  • Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.

  • Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany.

  • Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat.

  • Obecnie na Ziemi mieszka około 7,6 miliarda osób.

  • Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.

  • Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.

Co szkodzi Ziemi?

Istnieje kilka czynników, które wypływają na postępujący kryzys naszej planety. Najważniejsze z nich to:

  • zmiany klimatyczne,

  • wzrost populacji,

  • konsumpcjonizm,

  • urbanizacja,

  • niedobór wody,

  • katastrofy ekologiczne.

Co może uratować Ziemię?

W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii. Mowa o ograniczeniu jedzenia mięsa, którego produkcja pochłania wiele litrów wody.

Mając na uwadze ochronę środowiska dobrym pomysłem jest zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską. Warto również ograniczyć zużycie wody. Należy także zrezygnować z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a dodatkowo zaśmieca naszą planetę. Ważne jest, aby oszczędzać prąd i nie kupować rzeczy z których nie korzystamy.

więcej

Podsumowanie zbiórki karmy dla psów i kotów.

W styczniu i lutym 2025r. na terenie naszej szkoły odbywała się zbiórka karmy dla bezdomnych psów i kotów zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu.

Zebrana karma  trafiła do Schroniska w Sośnicy. Dziękujemy!!!


 
więcej

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją w czasie konferencji Szczyt Ziemi w 1992 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Rok 1993 zapoczątkował obchody Światowego Dnia Wody, które od tej pory odbywają się corocznie, każdy pod innym hasłem.

W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem „Ochrona lodowców”.
 
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody, przypadającego na 22 marca,  Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach serdecznie zapraszają wszystkie przedszkolaki oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych do udziału w wyjątkowym konkursie plastycznym pt. "Wodne Przygody Kropelki i Bakteriusza", który ma na celu rozwijanie świadomości ekologicznej najmłodszych poprzez kreatywną zabawę.
 
Zadaniem  konkursowym jest stworzenie pracy plastycznej w dowolnej technice, która przedstawi przygody naszych bohaterów: Kropelki - symbolu czystości, zdrowia i wartości wody oraz Bakteriusza - przedstawiającego zagrożenia wynikające z zanieczyszczeń.
Zapraszamy dzieci by pokazały, jak Kropelka walczy o czystość i zdrową wodę! Może uda jej się pokonać Bakteriusza i ochronić rzeki, jeziora i kranówkę, którą pijemy na co dzień?!

Szczegóły wykonania pracy takie jak format, technika dostępne u wychowawcy.
Gotowe prace proszę przynosić do 2 kwietnia 2025r.  do swoich wychowawców , którzy przekażą je koordynatorowi szkolnemu. Prace do konkursu zgłasza placówka . Proszę nie opisywać  pracy, wykona to koordynator. Prace zostaną złożone u organizatora do 4 kwietnia 2025r.

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE

PODZIĘKOWANIE

W imieniu Klubu Gaja serdecznie dziękuję za kolejny rok wspólnej pracy dla Ziemi i udział w 22. edycji Święta Drzewa. Dzięki Państwa zaangażowaniu w 2024 roku wspólnie posadziliśmy ponad 15 tysięcy drzew i krzewów!

W Nowym Roku życzę Państwu wielu ekologicznych inicjatyw i już teraz zapraszam do udziału w kolejnej edycji Święta Drzewa.

Z zielonym pozdrowieniem

Jolanta Migdał
koordynatorka programu Święto Drzewa

Pliki do pobrania

10 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Święto Drzewa- łączy Pokolenia!
Z okazji Święta Drzewa ( 10 października) uczniowie klas 5-8 brali udział w zajęciach "Znaczenie drzew w mieście". Wykonali piękne plakaty oraz dyskutowali na temat roli drzew w najbliższym otoczeniu. Oto wnioski:

Dlaczego drzewa w mieście są tak ważne?

5 dowodów na to, że rola drzew jest znacząca!

Powszechnie wiadomo, że obecność drzew w mieście ma pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców. Jakie są konkretne właściwości, na które powinnyśmy zwracać uwagę? Poniższe przykłady to dopiero początek długiej listy zalet, jakie posiadają drzewa!

Lepsza jakość powietrza

Drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla poprzez proces fotosyntezy. W ten sposób wytwarzają tlen, który jest konieczny do życia. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu smogu, a mieszkańcy rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.

Wyciszenie

Drzewa skutecznie redukują poziom hałasu. Zaleca się, aby osiedla mieszkaniowe znajdujące się przy ruchliwych trasach były od nich odgradzane za pomocą ściany drzew.

Zrównoważone temperatury

Jest udowodnione, że drzewa zmniejszają odczuwalne skutki temperatur latem i zimą. Latem zapewniają cień i dostarczają niezbędnego tlenu, a zimą stanowią naturalną barierę przed wiatrem, co zapobiega wychładzaniu budynków i zmniejsza koszty ogrzewania.

Ograniczone skutki nawałnic

Drzewa ulepszają jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic.

Kojące działanie

Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu, odpowiadając na naszą potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się po prostu lepiej!

Dbaj o drzewa!!!

więcej

ZABAWA I ATRAKCJE W ALELE

Dzisiejszy dzień przyniósł klasie 1a i 3a wiele wesołych i miłych chwil . Dzieci wraz z wychowawcami wybrały  się do Parku Rozrywki i Atrakcji ALELE w Wilkowicach. Było wiele okazji do wspólnej zabawy, uśmiechu i radości. Mogliśmy zobaczyć  zwierzaki w parkowym zwierzyńcu, sprawdzić swoją kondycję fizyczną w parku linowym, pobawić się w kąciku zabaw kreatywnych oraz "poszaleć" w sali zabaw. Udana wycieczka była miłym akcentem w zbliżającym się ku końcowi roku szkolnym.

FOTORELACJA W ZAKŁADCE EDUKACJA EKOLOGICZNA

Zamieniamy elektrośmieci na pomoce dydaktyczne do świetlicy i biblioteki!

Od dzisiaj rusza akcja zbierania elektrośmieci w naszej szkole. Włączamy się do ogólnopolskiej akcji "Moje miasto bez elektrośmieci". Zbieramy wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie, np.: lodówki, pralki, kuchenki elektryczne, zamrażalki, suszarki, odkurzacze, żelazka, telewizory, monitory, laptopy, tablety, klawiatury, drukarki, ksero, telefony komórkowe i stacjonarne, radioodbiorniki, głośniki, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, wagi łazienkowe, zegarki, inne drobne sprzęty AGD i RTV.

Duży sprzęt będzie można zostawić na parkingu szkoły (wjazd od strony ulicy Uszczyka) obok kontenerów na śmieci. Mniejsze elektrośmieci zbieramy do dużego pudła stojącego koło sekretariatu.

Zebrane elektrośmieci zostaną zamienione na doposażenie świetlicy i biblioteki.

Zapraszamy do udziału w zbiórce!


 

REJS STATKIEM PO KANALE GLIWICKIM

W dniu 09 maja 2024r. , klasy 1a,1b i 2 a wybrały się na wycieczkę po wodach Kanału Gliwickiego. Rejs , który rozpoczął się w Marinie przy ulicy Portowej w Gliwicach obfitował w wiele atrakcji. Mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób nasze miasto jest połączone z morzem. Skąd wziął się pomnik Neptuna na gliwickim rynku, jakie ptaki żyją nad brzegami Kanału Gliwickiego, jak działa śluza, jaką rolę pełnił i pełni Kanał Gliwicki. Sam rejs dostarczył wielu wrażeń. Pogoda i humory dopisywały wszystkim.

FOTORELACJA W ZAKŁADCE EDUKACJA EKOLOGICZNA

Dzień Ziemi świętujemy każdego dnia!

Wyniki konkursów przeprowadzonych w naszej szkole z okazji Dnia Ziemi:
  • konkurs plastyczny"Ziemia albo Plastik": I miejsce Zuzanna z kl 6a, II miejsce Martyna z kl 7a i Julia  z kl 7a, III miejsce Karolina z kl 4a.
  • Quiz Ekologiczny: I miejsce Damian z  kl 6b, II miejsce Martyna z  kl 6a, III miejsce  Helenka z kl 6a
Serdecznie gratulujemy!!

Starajmy się dbać o naszą planetę każdego dnia. Co możesz zrobić?