Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2024 idzie pełną parą!

Zbliżamy się do półmetka głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2024. W ogłoszonym dzisiaj rankingu drzew w chwili obecnej na prowadzeniu znajduje się drzewo z Francji. Polski Buk „Serce Ogrodu” z 6675 głosami internautów zajmuje drugie miejsce. Za nami plasuje się drzewo z Włoch. Europejczycy mogą jeszcze głosować na swoje ulubione drzewa do 22 lutego na stronie www.treeoftheyear.org/vote Klub Gaja zachęca do udziału w plebiscycie i wsparcie naszego polskiego kandydata.

Od 1 lutego Europejczycy wybierają najciekawsze drzewo 2024 roku. Do tej pory w konkursie oddano już 43 888 głosów. W plebiscycie bierze udział 15 drzew z całej Europy, które zwyciężyły w konkursach krajowych. Zgodnie z nowym regulaminem konkursu plebiscyt trwa do 22 lutego (godz. 16.00) i odbywa się tylko w języku angielskim. Podczas głosowania wybieramy dwa drzewa. Każdy może zagłosować tylko jeden raz ze swojego adresu e-mail. Głosowanie przez cały czas jest tajne i nie widzimy ile głosów mają poszczególne drzewa. Kolejne wyniki cząstkowe zostaną ogłoszone15 lutego. Zwycięzcę poznamy już 20 marca podczas ceremonii rozdania statuetek Europejskiego Drzewa Roku 2024 w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Polskie drzewo Buk Serce Ogrodu – The Heart of the Garden – COMPETITION NUMBER 8 to 200-letni buk pospolity (Fagus sylvatica) 'Atropunicea’ rosnący w centrum starego parku w Arboretum w Wojsławicach (gm. Niemcza, woj. dolnośląskie). Jego majestatyczny wygląd zachwyca niezwykle ukształtowanym i grubym pniem, szeroko rozpostartymi gałęziami oraz fioletowymi liśćmi, które pięknie mienią się w słońcu. Historia buka jest nierozerwalnie związana z rokiem 1880, gdy właścicielem majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb. To za jego sprawą powstało Arboretum, a niewielki park zyskał sławę. W cieniu jego wielkiej korony nadal spotykają się pasjonaci – tak jak 100, czy 200 lat temu – zjednoczeni podziwem dla Natury. Drzewo zwyciężyło w 2023 roku w konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku, otrzymując 6643 głosy internautów i tym samym zapewniło sobie start w tegorocznym konkursie europejskim.

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO – NR 8 The Heart of the Garden >>>

Konkurs Europejskie Drzewo Roku od 14 lat odkrywa w całej Europie drzewa z najciekawszymi historiami, zwracając tym samym uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy. Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.

CO ZROBIĆ Z CHOINKĄ PO ŚWIĘTACH?

Choinka żywa - jodła czy świerk - po świętach powoli traci igły. Drzewko, które jeszcze niedawno było ozdabiane teraz trzeba wyrzucić. Gdy zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce, to problemem jest mniejszy, gdyż można ją posadzić w przydomowym ogródku. Trzeba tylko odrobine wysiłku, odpowiedniego zabezpieczenia i na wiosnę będzie gotowe do posadzenia. Jednak w przypadku ściętego drzewka sytuacja jest inna. Zdarzały się przypadki, kiedy ktoś taką choinkę wyrzucił do lasu lub pod blok. Mimo że drzewko jest biodegradowalne (rozkłada się w naturalnym środowisku bez szkody dla niego), to absolutnie nie powinno się go pozostawiać, gdzie popadnie. Choinkę po świętach można zagospodarować.

Choinkę należy rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie.

Choinki można także pozostawić przy osiedlowym śmietniku (nie wrzucamy do kontenera), skąd zostaną zabrane i potraktowane jako odpady komunalne. W miastach często organizowane są zbiórki drzewek. Drzewka służą jako biomasa do ogrzewania mieszkań. Informacje o tego typu zbiórkach możemy uzyskać na stronach urzędów gminy.

Warto dobrze przygotować „zużyte" drzewko do oddania. Przewiązać sznurkiem lub spakować do worków, otrzymujemy je od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów.

Co ze sztucznym drzewkiem?

Chociaż te choinki wymienia się rzadziej, zużyte już drzewko wystarczy wyrzucić do odpadów zmieszanych. Gdy jest duże, może trafić do pojemnika na odpady wielkogabarytowe.

Do kiedy choinka?

Do kiedy drzewko bożonarodzeniowe może stać w domu? Nie ma jednej daty, po której powinno się rozebrać drzewka świąteczne. Zwyczajowo przyjęły się trzy terminy, do kiedy choinki trzyma się w domach. Pierwsza data to święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. Kolejna – to przypadająca w niedzielę po Trzech Królach – Niedziela Chrztu Pańskiego. Trzeci termin – 2 lutego – kiedy obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, ustanowione na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, które odbyło się 40 dni po narodzinach.

Co zrobić z choinką po Świętach? Ekologiczne pomysły na "drugie życie" świątecznego drzewka

JAK NAKARMIĆ PIESKI NA OLX? - AKCJA CHARYTATYWNA

Aby zapewnić wsparcie zwierzętom ze schroniska, wystarczy wejść na stronę nakarm psa.olx.pl, wybrać psa i nacisnąć „nakarm”. W ten sposób zapełnisz symboliczną kość wirtualną karmą – resztę robi za Ciebie OLX. Jedna zapełniona kość to aż 20 kg prawdziwego, pełnowartościowego jedzenia dla każdego zwierzaka biorącego udział w akcji. Karmienie trwa do 15 grudnia 2023r. ( pieski można karmić raz na dobę).
Nie czekaj nakarm psa na OLX!!!
Nakarm Psa z OLX

"PLUSZOWY MIŚ ZAPRASZA"

25 listopada obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji klasy O-III wzięły udział w konkursie szkolnym na najciekawszą dekorację drzwi swojej klasy, związanej z tematem konkursu.

Dekoracje  pojawiły się na drzwiach klas 0-III wprowadzając "przytulny", "pluszowy" nastrój tego dnia.  Do wspólnej zabawy włączyła się cała społeczność szkolna wykazując inwencję i kreatywność w doborze strojów oraz gadżetów. 

Większość osób nie zapomniało też o swoim Pluszowym Przyjacielu oraz innych pluszowych przytulankach. Pluszaki opanowały szkołę. Spotkać można je było praktycznie wszędzie.      

PLUSZAKI  nie były jedynie "biernymi obserwatorami", ale włączały się w różne aktywności szkolne : "czytały" w bibliotece, "uczyły się" w klasach , "brały udział" w zabawach podczas przerw, "kolorowały", "śpiewały", a nawet brały udział w Sportowej Misiowej Olimpiadzie: "skakały", "biegały", "przechodziły" przez szarfę. To był bardzo udany dzień Pluszowego Misia.

 

 

Galeria naszej szkoły

OGŁOSZENIE WYNIKÓW POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO "EKO-DRZEWO"

Z przyjemnością informuję , że w konkursie plastycznym EKO - DRZEWO uczniowie z poszczególnych szkół zdobyli następujące miejsca:

Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr13

Szkoła Podstawowa nr 27

ul.Rubinowa 16a

44-121 Gliwice

I miejsce

Julia Porębska klasa 1

II miejsce

Zuzanna Kaczorowska klasa 1

opiekun Barbara Tomaszewska

II miejsce

Feliks Tyliński klasa 1

III miejsce

Mikołaj Kręgiel klasa 1

opiekun Ewelina Pogonowska

Martyna Kowalska klasa 3

opiekun Maria Mieszczak

Zespół Szkolno -Przedszkolny nr 14

Szkoła Podstawowa nr 28

ul. Marcina Strzody 4

44 - 100 Gliwice

I miejsce

Kseniia Milich klasa 1

opiekun Anna Sobieraj

II miejsce

Julia Lis klasa 1

opiekun Iwona Kozłowska

III miejsce

Wojciech Podżorski klasa 3

opiekun Małgorzata Popielarczyk

 

Zespół Szkolno -Przedszkolny nr4

Szkoła Podstawowa nr 39

ul.Obrońców Pokoju 4

44-105 Gliwice

I miejsce

Jan Witkowski klasa 3

II miejsce

Kamil Rolnik klasa 3

opiekun Katarzyna Kukiełka

Agata Bałaj klasa 3

opiekun Katarzyna Moysa

III miejsce

Tobiasz Turkowski klasa 3

opiekun Katarzyna Kukiełka

 

Szkoła Podstawowa im.J.Korczaka

ul.Szkolna 2

44-120 Pyskowice

Z przyjemnością informuję , że w konkursie Eko- Drzewo uczeń z Państwa Szkoły zajął II miejsce.

Franciszek Wójcik klasa 2

opiekun Beata Krasówka

 

Szkoła Podstawowa nr 18

ul. Okrzei 16

44-100 Gliwice

Nikola Proske

opiekun Jolanta Nowicka

 

Zespół Szkolno - Przedszkolny nr10

Szkoła Podstawowa nr 20 im.Powstańców Śląskich

ul. Jana Śliwki 8

44-100 Gliwice

I miejsce

Jan Kubica klasa 0

opiekun Dorota Opiełka

II miejsce

Bartosz Ślaziński klasa 1

opiekun Aneta Kwaśniak

Matylda Trubicz klasa 1

Katarzyna Kochanowska klasa 1

Wojciech Tyl klasa 1

opiekun Małgorzata Czaplińska

III miejsce

Izabela Maciejczyk klasa 1

opiekun Małgorzata Czaplińska

Aleksander Łysakowski klasa III

opiekun Aneta Kwaśniak

Sara Szwed

Zosia Kurcaba

opiekun Katarzyna Stefańska - Dubniak

Herasymenko Mykyta

opiekun Krystyna Gurgul

Przedszkole Miejskie nr 18 w Gliwicach

Emilia Drewniany grupa Kotki

Gratuluję sukcesu  młodym artystom oraz ich opiekunom . Zapraszam do kolejnej edycji za rok :)

Organizator

 


 

LUDZIKI Z WARZYW

Prace małych artystów z klasy pierwszej.

Galeria naszej szkoły

OWOCOWE SZASZŁYKI

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO W 1B Gruszkaczerwone jabłkoKiwiMandarynkaTruskawka

Galeria naszej szkoły

PRACE KONKURSOWE - EKO-DRZEWO

Za nami XXII edycja konkursu powiatowego , organizowanego z okazji Święta Drzewa.

W tym roku tematem prac było EKO-DRZEWO.

Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością.

Galeria naszej szkoły

10 PAŹDZIERNIKA ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Niezwykłym wydarzeniem związanym z tym świętem było posadzenie "Drzewa Przyjaźni" przez przedstawicieli uczniów naszej szkoły oraz warsztaty terenowe "Znaczenie drzew w przyrodzie". Akcja została przygotowana przez Szkolnych Wolontariuszy i aktyw biblioteczny.

 

Fotoreportaż.

Galeria naszej szkoły

10 PAŹDZIERNIKA ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. Warto z tej okazji rozejrzeć się wokół swojego miejsca zamieszkania. Czy znamy naszego zielonego "sąsiada"? O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa przekonujemy się każdego dnia. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat , produkują tlen, dostarczają cennego surowca. Pewnie w każdym z nas budzą indywidualne skojarzenia. Dzieci z klas 0-III wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematu tego dnia różnymi technikami. DBAJMY O DRZEWA, NIE TYLKO OD ŚWIĘTA!

DRODZY RODZICE, KOCHANI UCZNIOWIE I WY MOŻECIE POMÓC BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM!

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych psów i kotów. Schroniska, które wciąż borykają się z problemami finansowymi, często nie są w stanie zapewnić wszystkim zwierzętom należytych warunków. Właśnie dlatego postanowiliśmy kolejny raz zorganizować w naszej szkole zbiórkę darów dla bezdomnych psów i kotów.
Aby pomóc naszym czworonożnym kompanom przetrwać zimę , zbieramy:
• Karmę dla psów, kotów, szczeniąt, kociąt - makarony,kasze
Środki przeciwpchelne, obroże insektobójcze
• Miski , smycze, zabawki dla zwierząt
• Koce, ręczniki, pościele, kołdry , legowiska, żwirek dla kotów, kuwety

• I wiele innych…….

 

Dary dla zwierząt można przynosić do szkoły do 5 grudnia 2023r. do wychowawcy lub bezpośrednio do nauczyciela biologii.
W zbiórce pokarmu pomogą też wolontariusze


 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Święto ustanowiono w 1931 roku podczas ekologicznej konwencji we Florencji, aby zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem.

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt.