10 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą Światowego Dnia Drzewa jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton. W Polsce obchodzimy je od 2002r. Warto z tej okazji rozejrzeć się wokół swojego miejsca zamieszkania. Czy znamy naszego zielonego "sąsiada"? O tym jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa przekonujemy się każdego dnia. Są naturalnym elementem naszego środowiska, kształtują klimat , produkują tlen, dostarczają cennego surowca. Pewnie w każdym z nas budzą indywidualne skojarzenia. Dzieci z klas 0-III wykonały prace plastyczne nawiązujące do tematu tego dnia różnymi technikami. DBAJMY O DRZEWA, NIE TYLKO OD ŚWIĘTA!

Galeria naszej szkoły

4 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Na terenie szkoły organizowana jest  zbiórka dla zwierząt ze schroniska w Gliwicach. Nasza szkoła już od wielu lat opiekuje się zwierzętami, które mieszkają w tym azylu. Nie pozwolimy, aby samotne czworonogi cierpiały głód. Akcja trwa od 15 października do 20 grudnia 2021r. Można przynosić do szkoły pokarm dla psów i kotów (sucha karma w woreczkach lub puszkach, ryż, kasza, makarony) oraz koce,kołdry, poduszki itp.  Uczniowie ze starszych klas będą zbierać przyniesiony pokarm. Klasę, która zbierze najwięcej karmy czeka jak co roku miła niespodzianka.

PRZYRZĄDY I POMOCE PRZYRODNIKA - ZAJĘCIA TERENOWE

SADZIMY WIOSENNE KWIATY - OBSERWACJE PRZYRODNICZE.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW Z KLAS 0-IV NA III SPOTKANIE EKOLOGICZNE ZE śMIETKIEM

Uczniowie z  klas 0-IV mają okazję wziąć udział w III już części  lekcji edukacyjnych Spotkania z Ekologią. W III części Spotkania z Ekologią śMIETEK przeprowadził dla dzieci Questing w przestrzeni miejskiej Gliwic, zawierający zagadki i pytania, których odpowiedzi powinny zostać umieszczone w diagramie - kolejno wpisane litery z diagramu utworzą hasło końcowe. Dzieci w tym odcinku lekcji zobaczą ciekawe miejsca na mapie Gliwic, które warto odwiedzić, zapoznają się również z zasadami panującymi w miejskich parkach, dowiedzą się jak pozytywnie piknikować, utrwalą zasady prawidłowego przechodzenia na drugą stronę jezdni oraz zapoznają się obowiązkowym wyposażeniem roweru. śMietek przygotował również Kodeks z przykazaniami ekologicznymi, z którym zapozna dzieci. Zapraszamy uczniów z klas 0-IV do wzięcia udziału w konkursie na pocztówkę z Gliwic z materiałów pochodzących z recyklingu. Szczegóły u wychowawców i nauczycieli przyrody.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU

W dniach od 16 - 22 września 2021r. obchodziliśmy  Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem działań jest zachęcanie lokalnych władz do wprowadzania zrównoważonych środków transportu w miastach i promowania ich wśród mieszkańców. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem Ministra Środowiska.Zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest Dzień Bez Samochodu, w ramach którego w miastach wyznaczane są strefy zarezerwowane wyłącznie dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego.
W zeszłorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu uczestniczyło 2000 miast z 44 krajów. W ponad połowie z nich wprowadzono trwałe rozwiązania - razem 8543 - skupiające się głównie na zarządzaniu ruchem, dostępie do komunikacji oraz promowaniu transportu rowerowego i pieszego.Idea Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu wpisuje się w rozpoczętą 9 września kampanię edukacyjną Ministerstwa Środowiska „TworzyMY atmosferę”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wpływu powietrza na zdrowie i jakość życia ludzi.

JESIENNE PRACE PORZĄDKOWE

Na naszej grządce badawczej prowadziliśmy obserwacje zmian jakie zachodzą w przyrodzie końcem lata. Zaplanowaliśmy prace porządkowe.

UCZNIOWIE Z KLAS 0 - IV W PROJEKCIE EKOLOGICZNYM PZO

Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach, zaprosiło  nauczycieli wraz z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz klas 1-4 z gliwickich przedszkoli i szkół,  na "Spotkanie z Ekologią część II" - nagranie o  charakterze edukacji ekologicznej.

HISTORIA POWSTAWANIA CHLEBA - SZANUJMY CHLEB !

Wiersz pt. "Pieczywo" B. Szot

Rolnik sieje ziarno w glebę.(gleba to jest ziemia czarna,

W której rośnie zboże z ziarna.)

Kiedy zboże jest dojrzałe,

Rolnik kosi je z zapałem, potem młóci,

W swych maszynach i wywozi plon do młyna.

Młynarz, w młynie, ziarno miele,

Białej mąki robi wiele.

Mąka trafia do piekarza,

Który ciasto z niej wytwarza.

Z ciasta robi: chleb, rogale...

W piecu piecze je wytrwale.Jest pieczywo!

„Ślinka leci” Więc smacznego, drogie dzieci

ZIEMIA W KOSMOSIE.

Ziemia jest jedną z ośmiu planet krążących wokół Słońca – naszej najbliższej gwiazdy. W galaktyce nazywanej Drogą Mleczną, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny, zaobserwowano kilkaset miliardów innych gwiazd. Wokół wielu z nich krążą planety. W dostępnej naszym obserwacjom części Wszechświata jest prawdopodobnie kilkaset miliardów innych galaktyk.

ZIELONE OSIEDLE - PROJEKT

W ramach zajęć projektowych oraz w trosce o najbliższe otoczenie, przestrzeń , w której przebywamy - uczniowie z klasy 2b wykonali projekty osiedla przyjaznego ludziom i naturze.