A A A
szkoła podstawowa
+ KKS KOLEJARZ GLIWICE podsumowanie sezonu 2016/2017 w hokeju na trawie

 

 

Kończący się rok był pasmem medalowych startów hokeistów i hokeistek na trawie KKS Kolejarz Gliwice. Reprezentanci tej olimpijskiej dyscypliny sportu zdobyli dla naszego miasta cztery medale mistrzostw Polski w kategoriach juniorek, juniorek młodszych i juniorów młodszych. Warto podkreślenia jest fakt, że wszystkie nasze drużyny zgłoszone do rozgrywek ogólnopolskich dotarły do finałów mistrzostw Polski.

Rozgrywki hokeja na trawie dzielą się na sezon letni, rozgrywany na boiskach otwartych i zimowy, w którym rozgrywki toczone są w halach. Ze względu na brak boiska ze sztuczną nawierzchnią do hokeja na trawie w Gliwicach, większe szanse na sukcesy mają nasze drużyny w rozgrywkach halowych. Od kilku lat właśnie w tej specjalności Kolejarz należy do krajowej czołówki. Hokeistki występujące w kategorii juniorek (do lat 19), drugi rok z rzędu sięgnęły po tytuł halowych mistrzyń Polski. Tylko osoby wyczynowo uprawiające sport wiedzą, jak trudno jest zdobyć złoty medal, a obrona tego tytułu w roku następnym, to już potwierdzenie krajowej supremacji. Również rozgrywki na boiskach otwartych w tej kategorii wiekowej należy uznać za udane. Drużyna dotarła do turnieju finałowego, który rozgrywany był systemem play-off. W półfinale spotkała się z wielokrotnymi mistrzyniami Polski, hokeistkami AZS Politechnika Poznańska i po meczu, w którym dwukrotnie prowadziła, zremisowała 2:2. Niestety w karnych lepsze o jedną bramkę okazały się poznanianki. W meczu o trzecie miejsce nasze hokeistki nie dały szans drużynie LKS Rogowo i po zwycięstwie 4:2 wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski, a Anna Lipka zdobyła tytuł króla strzelców rozgrywek. W roku 2017 doczekaliśmy się również debiutu naszej zawodniczki w pierwszej reprezentacji Polski. Sandra Tatarczuk (17 lat) reprezentowała Polskę w mistrzostwach Europy w Cardiff (Walia), oraz III rundzie Ligi Światowej w Johannesburgu (RPA). Mamy również swoje reprezentantki w młodzieżowej reprezentacji Polski (do lat 21). Na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Hradec Kralove, Polskę reprezentowały Anna Lipka, Maria Śniegórska, Julia Medoń, Nicole Chruszcz i Patrycja Sęk. 

Hokeistki Kolejarza równie dobrze zaczęły sezon 2017/2018, po pierwszej rundzie rozgrywek zajmują drugie miejsce w ogólnopolskiej lidze juniorek i pewnie zmierzają do kolejnego finału tych rozgrywek.

Gliwickie hokeistki na trawie należą do najlepszych w Polsce i potwierdzają to wynikami zarówno w rozgrywkach halowych jak i na boiskach otwartych, zarazem są jedyną drużyną z polskiej czołówki, która nie posiada specjalistycznego boiska do gry w hokeja na trawie. Właśnie ten element sprawia, że do finałów ważnych imprez przystępują z gorszej pozycji i brakuje im treningów na pełnowymiarowym obiekcie. Również środki finansowe klubu nie wystarczają do zapewnienia odpowiednich warunków na przygotowania drużyny do ważnych imprez. Mamy nadzieję, że w roku 2018 chociaż część tych problemów zostanie rozwiązana i dwukrotne mistrzynie Polski nie będą musiały nadrabiać niedogodności ekonomicznych klubu swoim zaangażowaniem w walce o najwyższe trofea, reprezentując klub i Gliwice w rozgrywkach krajowych oraz Polskę na arenach międzynarodowych.

Za sukcesami naszych juniorek podążają również zawodnicy i zawodniczki reprezentujący Kolejarz Gliwice w młodszych kategoriach wiekowych. Nasi juniorzy młodsi i juniorki młodsze rozpoczęli tegoroczne starty od awansu do turnieju finałowego halowych mistrzostw Polski, kończąc je na 4. miejscu dziewczyny i 5. chłopcy. Sezon na boiskach otwartych był jeszcze bardziej udany. Obie drużyny awansowały do finałów najbardziej prestiżowej imprezy sportowej w kraju dla tej kategorii wiekowej - Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mazowsze 2017. Zarówno chłopcy, jak i dziewczyny zakończyły rywalizację z brązowymi medalami, zdobywając również punkty dla województwa śląskiego, miasta i klubu. Również wśród nagród indywidualnych mieliśmy swoją reprezentantkę. Klaudia Pełka została najlepszą bramkarką turnieju finałowego. W przypadku chłopców jest to pierwszy medal w tej imprezie od kilku lat, z kolei dziewczyny kontynuują medalową passę od 2015 roku, kiedy zdobyły złoty medal OOM, a w następnym roku zajęły drugie miejsce. Również w tej kategorii wiekowej mamy reprezentantki i reprezentanta Polski. W kadrze do lat 16 występują: Aleksandra Dymińska, Magdalena Kozera, Klaudia Pełka, Wiktoria Garbarz, Zuzanna Dzidowska, Natalia Oleś, Natalia Bąk, Patrycja Kosińska oraz Dominik Grzegorz. Warto zaznaczyć że wszyscy uczą się w klasie sportowej ZSO nr 4 w Gliwicach.

Aby sukcesy Kolejarza mogły być kontynuowane w klubie prowadzona jest również praca w młodszych kategoriach wiekowych. Młodzicy, dzieci i super dzieci nie mają jeszcze rozgrywek rangi mistrzostw Polski, ale startują w mistrzostwach Śląska oraz turniejach ogólnopolskich w swoich kategoriach wiekowych. W naszym regionie jesteśmy bezkonkurencyjni od kilku sezonów, zdobywając corocznie nagrodę Śl.ZHT i TK Hockey dla najlepszej drużyny w kategoriach dzieci.

Praca z dziećmi to przede wszystkim klasy sportowe w gliwickich szkołach podstawowych nr 1, 20 i 32 oraz treningi na boisku do mini hokeja przy SP 20. Również w tych grupach wiekowych Kolejarz odczuwa brak specjalistycznego boiska do hokeja na trawie, a rodziców dzieci chętnych do zapisania się do sekcji trzeba odsyłać do klas sportowych lub sekcji hokeja na trawie w Tarnowskich Górach, gdzie znajduje się najbliższy obiekt do gry w hokeja na trawie. Na przekór problemom finansowym i bazowym (czytaj brak własnego boiska), rzesze hokeistów i hokeistek w Gliwicach co roku się powiększają. Mamy nadzieję, że w latach następnych dobra atmosfera, sukcesy oraz rosnąca popularność dyscypliny w  naszym mieście pokona wszelkie niedogodności jakie musimy zwalczać w drodze po kolejne sukcesy Kolejarza na hokejowych boiskach.

 

 

 
www.kotoński.pl - Lepsza strona internetu, projektowanie stron internetowych, reklama, webdesign
SZKOŁA PODSTAWOWA nr 20
im. Powstańców Śląskich
44-100 GLIWICE, ul. Jana Śliwki 8
tel./ fax (32) 270 57 07, e-mail: sp20-gliwice@oswiata.org.pl