A A A
дилер сузуки
szkoła podstawowa
+ Edukacja ekologiczna
ZIMOWE KLIMATY 2016/2017

Zimą nie zapominajmy o naszych mniejszych braciach. Zwłaszcza ptaki potrzebują naszego wsparcia. Starajmy się je dokarmiać w miarę możliwości. Ptasie stołówki możemy przygotować w różnej formie. Dzisiaj w sklepach można zakupić gotowe siatki na pokarmy, lub samemu wykonać: karmniki, doniczki i jeszcze wiele innych ptasich stołówek, które można umieścić w swoim ogrodzie, na parapecie czy na pobliskim drzewie. Zazwyczaj w zimie do karmników wysypuje się dla ptaków ziarno i zawiesza tłuszcz – paski słoniny (świeże, nie konserwowane, nie solone lub wędzone), mieszanki nasienno – tłuszczowe, które możemy również sporządzić sami. Zawsze pamiętajmy jednak, że produkty, które podajemy nie mogą być stare, spleśniałe, skwaśniałe czy zanieczyszczone.Powinno się je podawać w niewielkich ilościach, by się nie psuły albo nie zamarzały.Mieszanki tłuszczowe możemy uformować w kule, umieszczając w plastykowej siatce o dużych oczkach np. tej po cebuli, lub wtopić w donicę, przez którą przeciągniemy sznurek, o który zawiesimy donicę natomiast wystający jej koniec posłuży ptakom do chwytania się łapkami. Najprostszym sposobem na zrobienie karmnika jest wykorzystanie plastykowej butelki po wodzie 5 litrowej. Po bokach butelki wycinamy dwa duże otwory, natomiast dolna część butelki posłuży nam jako taca na pokarmy, a uchwyt wykorzystamy do zawieszenia butelki.Inny sposób na plastykową mniejszą butelkę, to napełnienie jej nasionami i odwrócenie do góry dnem, przymocowując ją do drewnianej deseczki kilka centymetrów nad tacką, na którą ma wysypywać się z niej stopniowo ziarno, w miarę ubywania pokarmu z tacki. Na terenie szkoły organizowana jest też zbiórka karmy, koców w ten sposób wspomagamy schronisko dla zwierząt w Gliwicach. Nasza szkoła już od wielu lat opiekuje się zwierzętami, które mieszkają w tym azylu. Nie pozwolimy, aby samotne czworonogi cierpiały głód.  W miesiącach grudniu, styczniu i lutym można przynosić do szkoły pokarm dla psów i kotów (sucha karma w woreczkach lub puszkach, ryż, kasza, makarony) oraz stare koce. Uczniowie ze starszych klas będą zbierać przyniesiony pokarm. Klasę, która zbierze najwięcej karmy czeka jak co roku miła niespodzianka.

 
XIV EDYCJA - "ŚWIĘTO DRZEWA" 2016

Co roku 10 października obchodzimy Święto Drzewa, które Klub Gaja zainaugurował po raz pierwszy w 2003r. Dzień ten ma nam uświadomić jak ważną rolę spełniają drzewa w naszym życiu. Drzewo -symbol życia,wzrostu, trwałości i szczęścia. Dzięki programowi Święto Drzewa powstało wiele przyszkolnych ogrodów, zazieleniły się place zabaw, nadrzeczne bulwary, przydrożne skwery, do świetności przywrócono wiele parków i zieleńców. W naszej szkole to już kolejna edycja. Uczestniczymy w tej akcji od początku. Tegoroczną edycję Święta Drzewa uświetniły: w klasach  0-III  przeprowadzono miejski  konkurs plastyczno - literacki  pt." Co szumią drzewa ... ", który cieszył się  zainteresowaniem. Dzieci wykonały przepiękne prace, które zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami książkowymi; klasy IV - VI w ramach zajęć przyrody przygotowali informacje o różnych ekosystemach , w których rosną drzewa.

 
WRZESIEŃ 2016

W bieżącym roku szkolnym w ogrodzie planowane są dalsze prace związane z wymianą drewnianych elementów na kamienne. Wymianę i uzupełnienie ziemi. Uformowanie na nowo kształtu ogrodu. Na zebraniu Szkolnego Klubu Ekologicznego przyjęto nowych uczniów, nakreślono tematykę zajęć. Ustalono termin spotkań. Pierwsze prace miały charakter usunięcia zeschniętych części roślin.

 
WARSZTATY EKOLOGICZNE 2016 "CO W TRAWIE PISZCZY? - MALI ODKRYWCY.

Niezmiernie miło było nam gościć  uczestników warsztatów ekologicznych, których 14 edycja odbyła się w maju 2016r.  na terenie naszej szkoły. Ta tradycyjna już impreza w swej formie daje uczniom możliwość zintegrowania się między sobą jak i wokół idei ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności jego podpatrywania, rozpoznawania i obcowania na codzień właśnie w miejscu zamieszkania lub wokół szkół. Wbrew utartym opiniom miasta, w tym nasze Gliwice, mają wiele ciekawych przyrodniczo miejsc i zakątków czasem tylko nie potrafimy ich dostrzec lub nie umiemy rozpoznać oryginalnych form przyrodniczych. Warsztaty mają właśnie na celu uwrażliwienie dzieci na piękno pojedynczych okazów jak i skupisk czy też docenienie działalności człowieka w aranżowaniu architektury środowiska. Pogoda dopisła, humory uczestników również zadania okazały się zajmujące i pouczające. Każdy uczestnik to odkrywca , a więc i zwycięzca. Zapraszamy za rok :)

 
WIOSNA 2016

21 marca,  uczniowie z klas 0-III wzięli udział w imprezie powitania wiosny. Dzieci z klasy 2b i 2d, pod opieką wychowawców, przygotowały dla nich, przedstawienie pod tytułem "Szukamy wiosny". Dzieci przybyłe na przedstawienie , jak i aktorzy, byli ubrani w piękne stroje w barwach wiosennych. Każdy przygotował jakiś akcent wiosenny , który trzymał w ręce lub przyozdobił nim ubranie. Oprócz walorów estetycznych pozwoliło to na poznanie i zapamiętanie zwiastunów wiosny. Następnie utworzono "kolorowy korowód", który przeszedł "Zieloną Ścieżką" na terenie boiska szkolnego. Dzieci utworzyły duży czworobok i symbolicznie pożegnały zimę poprzez spalenie marzanny. Dzieci w klasach zdobywały i utrwalały wiadomości związane ze zmianami jakie zachodzą w przyrodzie wiosną. Z okazji Światowego Dnia Wody, który przypada 22 marca, w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjno - plastyczne propagujące oszczędzanie wody i uświadamiające jej znaczenie dla człowieka i całej planety. Zwłaszcza, że kolejna zima była prawie bezśnieżna w naszym rejonie.  Wszystko to wraz z innymi czynnikami ma ogromne znaczenie dla zasobów wody słodkiej. Klasy 0-III zapoznawały się z tematyką poprzez pogadanki, zajęcia edukacyjne oraz wzięły udział w konkursie plastycznym pt."Oszczędzajmy wodę". Uczniowie z klas IV - VI podczas zajęć przyrodniczych zdobywali wiadomości poprzez korzystanie ze zgromadzonych źródeł informacji. Kolejny raz zwrócono również uwagę na pochodzenie i jakość  wody pitnej w naszym mieście oraz konieczność jej oszczędzania.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 10
www.kotoński.pl - Lepsza strona internetu, projektowanie stron internetowych, reklama, webdesign
SZKOŁA PODSTAWOWA nr 20
im. Powstańców Śląskich
44-100 GLIWICE, ul. Jana Śliwki 8
tel./ fax (32) 270 57 07, e-mail: sp20-gliwice@oswiata.org.pl