A A A
сузуки
szkoła podstawowa
+ Biblioteka
"Jak nie czytam jak czytam"

31 maja 2017r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo ,,Jak nie czytam jak czytam’’. Inicjator i organizator główny przedsięwzięcia to redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Celem jest zwrócenie uwagi na systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. Równocześnie wydarzenie  promuje książki i czytanie  wśród uczniów oraz inicjuje modę na czytanie. Zachęcam do odwiedzenia strony www.czytamy.org gdzie można znaleźć obszerne informacje i relacje fotograficzne z wszystkich edycji przedsięwzięcia.
Naszym zadaniem było zorganizowanie akcji masowego publicznego czytania. W wyznaczonym jako termin akcji dniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mającymi akurat lekcję z daną klasą zebrali się na boisku dolnym z książkami (każdy swoją), ustawili się zgodnie z sugestiami koordynatorów i czytali. Wydarzenie zostało udokumentowane fotograficznie w sposób pokazujący frekwencję.  31 maja w naszej szkole na boisku hokejowym wspólnie czytało 364 uczniów klas 0-6! Nieocenioną pomoc przy organizacji zdarzenia okazali współkoordynatorzy (trenerzy hokeja), wszyscy nauczyciele opiekujący się klasami oraz rodzice, którzy podjęli się roli fotografów za co składamy szczególne podziękowania.
Z satysfakcją informujemy, że w tegorocznej akcji został pobity rekord czytania z ubiegłego roku. W 2017 roku czytało równocześnie 459409 dzieci i młodzieży w całej Polsce.

 
Co ciekawego w bibliotece?

 

4 grudnia 2014 r. Weronika Tynek z klasy 3B odniosła sukces zdobywając 3-cie miejsce w XIX Wojewódzkim konkursie czytelniczym ,,Znam twórczość Agnieszki Frączek’’ organizowanym przez SP 7 w Gliwicach.

Nasi uczniowie chętnie biorą udział w tych ciekawych imprezach (konkurs zawsze połączony jest ze spotkaniem autorskim). W poprzedniej edycji dotyczącej twórczości Andrzeja Grabowskiego Julia Swidinskas zajęła 4-te miejsce.

 

 

W lutym odbyło się tradycyjne pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Tak jak co roku imprezę uświetniło przedstawienie napisane i przygotowane wraz z uczniami z aktywu bibliotecznego. Tegoroczny teatrzyk ,,Babcia opowiada’’ okazał się bardzo udany i został, z inicjatywy aktorów, przedstawiony prawie wszystkim klasom w szkole!

Tak jak wszystkie roczniki, również obecne pierwszaki zostały obdarowane pamiątkową zakładką do książki (zaprojektowaną i wykonaną w kilkudziesięciu egzemplarzach dzięki pomocy aktywu) – tym razem w kształcie samochodu.

Zgodnie z siedemnastoletnią już tradycją uczniowie klas pierwszych zostali na pasowaniu zaproszeni do udziału w cotygodniowym konkursie ,,Jaka to bajka?’’

26 marca Ada Woźniak, Weronika Franczak (z klasy 6-tej) i Gabriel Wołczuk (z klasy 5-tej) wzięli udział w Międzyszkolnym konkursie ,,Przygoda z książką E. Niziurskiego ,,Klub Włóczykijów’’ organizowanym przez SP 9 w Gliwicach. Impreza okazała się sukcesem dla obu dziewcząt, które zajęły pierwsze i drugie miejsce! Serdeczne gratulacje! Gabriel zajął bardo dobre miejsce 7-me.

 

Z okazji miesiąca bibliotek we czwartek 29.10.2015 r. odbędzie się ogólnoszkolna impreza zorganizowana przez bibliotekę we współpracy z samorządem szkolnym zatytułowana ,,Parada bajek’’

  • W tym dniu każdy kto chciał (również nauczyciele) przebrał się za postać z książki

  • Przebrani uczniowie klas 1-3 brali udział w konkursie na najciekawszy i najzabawniejszy strój w swojej kategorii wiekowej. Wszystkie maluchy w strojach kolejno, klasami, odwiedzili ,,Bal u królowej wróżek’’ (w małej sali gimnastycznej) gdzie w trakcie krótkiej zabawy stroje były oceniane przez dorosłe jury składające się z wolontariuszy (pracowników szkoły i chętnych rodziców). Gratulujemy pani Dyrektor wspaniałej kreacji w roli królowej i pani wicedyrektor w roli królowej wróżki!

  • W drodze na i z balu dzieci pod opieką nauczyciela, trzymając się za ręce ,,sznureczkiem’’ odwiedzali najczęściej sekretariat i księgowość a czasem pokój nauczycielski wzbudzając zainteresowanie i radość wśród obecnych

  • Grupa wybranych uczniów klas 4-6 w ciekawych strojach odwiedziła pod opieką bibliotekarza klasy młodsze w ich salach a maluchy zgadywały kim są przedstawione postacie. Pierwszy, kto odgadł otrzymywał słodki poczęstunek

  • Pośród starszych uczniów również wybrano najciekawsze stroje – tutaj jednak wybrano metodę podobną do ,,dorosłych’’ wyborów a podliczaniem głosów zajęła się grupa organizatorów z samorządu pod opieką bibliotekarki

Impreza okazała się wielkim sukcesem, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów a także wśród pracowników szkoły i rodziców. Zwłaszcza efektowne stroje pań Dyrektorek i pani z W-f-u (czarownicy) zwracały uwagę zaskoczonych dorosłych

 

10 grudnia 2015 odbyły się eliminacje do kolejnej edycji (XX-tej) Wojewódzkiego konkursu czytelniczego ,,Znam twórczość Marcina Brykczyńskiego’’ Wzięło w nich udział 36 uczniów klas 3-cich. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Pedro Carton-Wrębel i Pola Bandyk z klasy 3B. Brawo!

 

26 stycznia odbył się finał XX Wojewódzkiego konkursu czytelniczego ,,Znam twórczość Marcina Brykczyńskiego’’. Pedra zastąpiła Ola Kaliś, która zajęła kolejne 3-cie miejsce w eliminacjach. Wielką radość sprawiła wszystkim Pola Bandyk, która zajęła 2-gie miejsce w finale tego trudnego konkursu (zabawne książki Marcina Brykczyńskiego dotyczą idiomów językowych i ortografii)! Gratulacje!

 
Inwazja nastolatek na muzeum

 

10 stycznia z grupą uczennic klas 5-6 odbyłyśmy wspaniałą wycieczkę w przeszłość świata mody. Odwiedziłyśmy Muzeum Willa Caro i spędziłyśmy prawie dwie godziny wśród eksponatów wystawy ,, W garderobie XIX-wiecznej elegantki’’. Wystawa ukazywała dawną odzież damską i sprzęty służące jej pielęgnacji. Widziałyśmy suknie, które miały ponad sto lat (wyglądały jakby właśnie ktoś wyciągnął je z szafy) a także trzy, uszyte współcześnie, ściśle według ówczesnych wykrojów. Zauważyłyśmy, że inne, znacznie mniej eksponowane części garderoby zmieniły się jeszcze bardziej niż suknie. Funkcje niektórych elementów dziewiętnastowiecznej odzieży były dla nas zagadką i zadziwiały nawet po wyjaśnieniu ich przeznaczenia.

Największą atrakcją jednak było to, że organizatorzy wystawy przygotowali cały regał najróżniejszych ubrań które bez ograniczeń można było dotykać i przymierzać!. Prawie każda z dziewcząt ubrała gorset i długą suknię z trenem oraz dziwaczne nakrycia głowy, których ,,montaż’’ na głowie wymagał specjalnej instrukcji! Co odważniejsze przymierzały pończochy z podwiązkami i obfite pantalony wzbudzając wesołość wszystkich obecnych. Zabawa była tak świetna, że wciągnęłyśmy do niej innych zwiedzających a nawet pracownice muzeum, które strzegły eksponatów przed naszym entuzjazmem. Nie obeszło się bez sesji fotograficznej. Jaki był nasz zawód, gdy w drodze powrotnej telefon pełen naszych zdjęć upadł na chodnik i niestety straciłyśmy całą dokumentację!

Bardzo zainteresował nas króciutki filmik z 1897 roku, gdzie widać, że faktycznie bez pomocy pokojówki zdjęcie wszystkich warstw ubrań było prawie niemożliwe.

To było naprawdę bardzo ciekawe przedpołudnie!

 
Konkurs czytelniczy ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’

 

Październik i początek listopada upłynął w bibliotece pod znakiem przygód ,,pana Samochodzika’’. Uczniowie klas 5-6 mieli szansę wziąć udział w wojewódzkim konkursie ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’ organizowanym przez SP nr 7 w Gliwicach. 14 uczniów wzięło udział w eliminacjach szkolnych. Najwyższe wyniki uzyskały 3 dziewczynki z klasy 5B: Ada Woźniak, Blanka Marczycka i Weronika Franczak. Różnica między wynikami dziewcząt wynosiła tylko po pół punktu, a ponieważ w konkursie mogły wziąć udział tylko dwie osoby, zorganizowano dogrywkę. Ostatecznie reprezentantkami dwudziestki zostały Ada i Blanka. Uczennice szczegółowo poznały treść książek ,, Pan Samochodzik i fałszerze’’ oraz ,,Pan Samochodzik i tajemnicza księga’’.

Mimo, że na poziomie konkursu wojewódzkiego nasze reprezentantki nie zajęły żadnego z trzech pierwszych miejsc, to w interesujący sposób spędziły czas w gościnnych progach SP nr 7. Szczególną atrakcją było dla nich osobiste spotkanie autora konkursowych książek. Pan Arkadiusz Niemirski wręczał dzieciom nagrody, dyplomy i upominki a następnie opowiedział o swojej pracy i udzielał odpowiedzi na liczne pytania publiczności. Na zakończenie spotkania pisarz wpisywał dedykacje i autografy do książek i pamiętników.

 
Uwaga zmiana regulaminu konkursu czytelniczego

 

Od października organizatorzy konkursu ,,Czytelnicy miesiąca na poziomach klas’’ wprowadzają zmianę do regulaminu. Jeżeli najlepszy czytelnik na poziomie danej klasy przeczytał mniej niż 4 książki, nagroda nie będzie przyznawana.

O

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2
www.kotoński.pl - Lepsza strona internetu, projektowanie stron internetowych, reklama, webdesign
SZKOŁA PODSTAWOWA nr 20
im. Powstańców Śląskich
44-100 GLIWICE, ul. Jana Śliwki 8
tel./ fax (32) 270 57 07, e-mail: sp20-gliwice@oswiata.org.pl