автомобили сузуки
+ School is cool
HISTORY OF VALENTINE’S DAY

Every February 14, across the United States and in other places around the world, candy, flowers and gifts are exchanged between loved ones, all in the name of St. Valentine. But who is this mysterious saint, and where did these traditions come from? Find out about the history of this centuries-old holiday, from ancient Roman rituals to the customs of Victorian England.
THE LEGEND OF ST. VALENTINE
The history of Valentine’s Day–and the story of its patron saint–is shrouded in mystery. We do know that February has long been celebrated as a month of romance, and that St. Valentine’s Day, as we know it today, contains vestiges of both Christian and ancient Roman tradition. But who was Saint Valentine, and how did he become associated with this ancient rite?
The Catholic Church recognizes at least three different saints named Valentine or Valentinus, all of whom were martyred. One legend contends that Valentine was a priest who served during the third century in Rome. When Emperor Claudius II decided that single men made better soldiers than those with wives and families, he outlawed marriage for young men. Valentine, realizing the injustice of the decree, defied Claudius and continued to perform marriages for young lovers in secret. When Valentine’s actions were discovered, Claudius ordered that he be put to death.
Other stories suggest that Valentine may have been killed for attempting to help Christians escape harsh Roman prisons, where they were often beaten and tortured. According to one legend, an imprisoned Valentine actually sent the first “valentine” greeting himself after he fell in love with a young girl–possibly his jailor’s daughter–who visited him during his confinement. Before his death, it is alleged that he wrote her a letter signed “From your Valentine,” an expression that is still in use today. Although the truth behind the Valentine legends is murky, the stories all emphasize his appeal as a sympathetic, heroic and–most importantly–romantic figure. By the Middle Ages, perhaps thanks to this reputation, Valentine would become one of the most popular saints in England and France.

Źródło: (http://www.history.com/topics/valentines-day/history-of-valentines-day)

For those who don`t like reading ;)

Sukces naszych uczniów w konkursie ENGLISH IS FUN

Troje naszych trzecioklasistów reprezentowało naszą szkołę w XVI miejskim konkursie wiedzy English is fun zorganizowanym przez ZSP nr 4 w Gliwicach. Maja, Oliwia i Kacper rozwiązywali krzyżówkę i inne zagadki w języku angielskim, przeprowadzali wywiad ze znanym brytyjskim szefem kuchni, odpowiadali na pytania dotyczące angielskich książek i kreskówek. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie znakomicie. W klasyfikacji końcowej zajęli III miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Agnieszka Dowejko-Sobek

Dyktando w języku angielskim

9 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap dyktanda w języku angielskim organizowanego przez Centrum Helen Doron. Dziewięcioro naszych uczniów zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu, który miał miejsce 24 marca w Centrum Helen Doron w Gliwicach. O miejsca w finale walczą: Maja, Oliwia, Kacper w kategorii klas 2-3 oraz Natalia, Sara, Weronika, Julia S., Julia P. oraz Patrycja w kategorii klas 4-6. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Agnieszka Dowejko-Sobek
Marta Kuchna

Wyniki konkursu "Christmas Bauble 2016/2017"

Piotr Chmielewski ZSP nr 10

Katarzyna Chmielewska ZSP nr 10

Karolina Bursakowska - Irzykowska ZSP nr 2

Martyna Szołtysek SP10

Monika Szejn SP nr 2 z oddziałami integracyjnymi nr 3

Paweł Puchała SP11

Dawid Sznura SP2 z oddzoałami integracyjnymi nr 3

Piotr Hanulok ZSP nr 2

Oliwia Graboś SP9

wyróżnienie

Łukasz Jadczyk ZSP nr 2

Agnieszka Czerniawska ZSP nr 7

Emilia Cygan ZSP nr 2

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz ich opiekunom. Podziękowania, dyplomy i nagrody dostarczymy wkrótce do odpowiednich placówek.

Prace dzieci prezentujemy w zakładce "działalność artystyczna."

organizatorzy: p. Marta Kuchna, p. Aneta Rybowicz, p.Agnieszka Dowejko-Sobek

Konkurs Christmas Bauble

Zapraszamy uczniów klas IV - VI do udziału w konkursie Christmas Bauble.
Konkurs polega na wykonaniu bombki choinkowej (lub innej ozdoby choinkowej) przedstawiającej dowolny symbol kraju anglojęzycznego (flaga, charakterystyczny budynek, znana postać, itp…)

Regulamin konkursu.
Organizatorzy:
Marta Kuchna (e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Aneta Rybowicz (e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

<< Początek < Poprzednia 1 2 3 Następna > Ostatnie >>