A A A
szkoła podstawowa
+ Edukacja regionalna
Muzeum Górnictwa Węglowego
WYCIECZKA REGIONALNA KLAS PIERWSZYCH

DO MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO
2 grudnia 2015 roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w programie barbórkowym w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Program rozpoczął się od spotkania z górnikiem, który opowiadał dzieciom o trudach pracy w kopalni, prezentował strój roboczy, galowy mundur górnika oraz narzędzia używane w pracy pod ziemią. O pięknej tradycji górniczej dzieci dowiedziały  się także poprzez spotkanie z Bolkiem i Lolkiem w  bajce  pt. „Pasowanie na górnika”.
Po rozstaniu z górnikiem uczniowie spotkali  Skarbnika, który opowiedział im legendę o dobrym duchu kopalni i oprowadził po podziemnych korytarzach. Duże wrażenie na dzieciach robiły konie pracujące dawniej w kopalniach. Nie dla wszystkich do zakceptowania była informacja, że te zwierzęta, gdy przechodziły na zasłużoną „emeryturę” do końca swojego życia pozostawały w kopalni.
Bardzo dużą atrakcją dla dzieci  były odwiedziny w trójwymiarowym lesie karbońskim, w którym słuchały opowieści o powstaniu węgla, oglądały skamieniałości sprzed milionów lat oraz obserwowały wybuch pożaru w lesie karbońskim.
W programie naszej wycieczki było także spotkanie z Karolinką, która pokazywała dzieciom wystrój dawnego śląskiego mieszkania, codzienne zajęcia kobiet i mężczyzn, a także dzieci. Na pewno nikt nie zapomni śląskiego Beboka , który leżał pod łóżkiem i pokazywał się niegrzecznym bajtlom.
W dalszej części wycieczki dzieci ponownie spotkały górnika , który opowiadał im legendy o śląskich patronkach św. Barbarze i św. Kindze.
Na zakończenie lekcji muzealnej jeden z górników prezentował uczniom urządzenia i maszyny stosowane w kopalni dawniej i dziś.
Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił Starzyk, który opowiadał o hobby niemal wszystkich górników, a mianowicie o miłości do gołębi. Podczas tej opowieści można było posłuchać pięknej orkiestry górniczej.
Na zakończenie naszej wycieczki regionalnej uczniowie mogli kupić pamiątki w sklepiku muzealnym, po czym zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się do Gliwic.

 

 
Najpiękniejsze miejsca w mojej Ojczyźnie

Rozstrzygnięto miejsko - powiatowy konkurs plastyczny pt. "Najpiękniejsze miejsca w mojej Ojczyźnie" organizowany przez SP 20 w Gliwicach pod honorowym patronatem Dowódcy Garnizonu Gliwice.

Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 12.11.2015 r. podczas szkolnej uroczystości poświęconej 97. rocziny odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W konkursie brały udział dzieci z 25 szkół, nie tylko z Gliwic i powiatu gliwickiego, ale z całego województwa śląskiego.

Piękne są miejsca w naszej Ojczyźnie - pięknie oczami dzieci malowane.

Wszystkim nagrodzonym dzieciom serdecznie gratulujemy.

Tym, którym się nie powiodło dziękujemy za udział i życzymy powodzenia w przyszłej edycji.

Nauczycielom dziękujemy za miłą współpracę.

Organizatorzy:

Krystyna Gurgul

Aneta Kwaśniak

Bernadeta Owsiana - Kogut

Wioletta Paczuska

Kornelia Zając

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 10
www.kotoński.pl - Lepsza strona internetu, projektowanie stron internetowych, reklama, webdesign
SZKOŁA PODSTAWOWA nr 20
im. Powstańców Śląskich
44-100 GLIWICE, ul. Jana Śliwki 8
tel./ fax (32) 270 57 07, e-mail: sp20-gliwice@oswiata.org.pl