25.02.2020r OSTATKOWE PLĄSY

We wtorek 25.02.2020r. w ramach zajęć świetlicowych zapraszamy DZIECI na OSTATKOWE  PLĄSY PRZY MUZYCE.

BEZPIECZNE FERIE

Cały tydzień w świetlicy odbywały się zajęcia, prelekcje i prezentacje na temat bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii zimowych. Wychowawcy przestrzegali uczniów przed niebezpieczeństwami, jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Oto dobre rady na zimowe eskapady: wychodząc z domu ubierz się ciepło: szalik, czapka, rękawiczki. Na sankach zjeżdżaj z dala od jezdni i samochodów. Uważaj, by w trakcie zabawy nie wyrządzić komuś krzywdy. Tylko dobrze zorganizowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę, wchodząc na zamarznięte jezioro lub inny zbiornik zawsze ryzykujesz. Nie otwieraj drzwi nieznajomym gdy jesteś sam w domu. Życzymy wszystkim wspaniałych i bezpiecznych ferii!

FANTAZYJNY KOTYLION

W ramach zajęć świetlicowych w każdej z grup zorganizowano konkurs plastyczny p.t Fantazyjny kotylion. Zazwyczaj kotyliony  to wzorowane na orderach małe wstążeczki, rozetki, bukieciki lub kokardy. W świetlicy powstały piękne i różne prace: z brokatem, z cekinami, z bibuły, wachlarzyki. Sami uczniowie wybierali i głosowali na ten, który wydał im się najładniejszy. Wygrał Igor z kl. II a. Gratulujemy!

SPOTKANIE INTEGRACYJNE

29 stycznia grupa świetliczaków ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Pyskowic przyjechała do naszej świetlicy z wizytą. Dziewczyny przeprowadziły ciekawe zajęcia p.t.  Walentynkowe czary mary z masy solnej. Uczniowie z kl. II uczestniczący w warsztatach wysłuchali opowieści o pochodzeniu święta zakochanych, poznali jak brzmi słowo „kocham cię” w różnych językach oraz wykonali piękny świecznik z masy solnej na prezent walentynkowy. Było super.

SZERMIERKA

10 stycznia grupy świetlicowe odwiedził pan Konrad z Klubu Sportowego „Muszkieter” w Gliwicach. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość spróbowania swoich sił w szermierce. Świetliczaki poznały postawę, dopuszczalne rodzaje trafień, pola trafienia i zasady walki tej dyscypliny sportowej. Kilka razy walczyły na punkty między sobą zachowując zasady bezpieczeństwa. Wszystkim bardzo spodobały się zajęcia.

EKO - OZDOBA ŚWIĄTECZNA

Jak co roku w grudniu wychowawcy świetlicy zorganizowali konkurs na Eko-ozdobę świąteczną. Jest to konkurs międzyświetlicowy. W tym roku wpłynęło 18 prac z różnych gliwickich szkół a nawet ze szkoły z Pyskowic. Wycinane z kolorowego papieru bombki, plecionki i łańcuchy, czy wycięte z tektury falistej sarny, mikołajki i renifery, oblepione watą, kompozycje stroików i wieńców z naturalnych surowców, jak np. gałązki borowiny, suszonych cytrusów, szyszek i rajskich jabłuszek- te i inne cudne prace wykonali uczestnicy konkursu. Jury wyróżniło 8 prac. Gratulujemy zwycięzcom!

ŚWIETLICOWY UDZIAŁ W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

Kolejny raz uczniowie świetlicy wykonywali prace na wojewódzki konkurs plastyczny dla wychowanków świetlic szkolnych „Karta Bożonarodzeniowa lub Noworoczna”. Była to już 21 edycja konkursu. Powstały piękne pocztówki. Do organizatora w tym roku napłynęło 812 prac z różnych zakątków województwa. Bardzo się cieszymy ze uczennica Justyna zdobyła wyróżnienie w kategorii klas VI. Gratulujemy!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

To bardzo sympatyczne listopadowe święto zostało też dostrzeżone w świetlicy szkolnej. 25 listopada przypada rocznica powstania tej maskotki. Świetliczaki za zajęciach opowiadali o swoich pluszowych przyjaciołach, był też konkurs na najładniejszego rysunkowego misia.

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W ŚWIETLICY

Za nami tydzień życzliwości w świetlicy. Akcja wiązała się z listopadowym dniem życzliwości. W każdej grupie omawiane były bardzo szczegółowo zagadnienia związane z tą tematyką. Wzajemna życzliwość, grzeczność, uprzejmość, serdeczność to bardzo ważne postawy. Warto je więc pielęgnować, szanować i wskazywać na nie. Świetliczaki cały tydzień w szczególny sposób byli dla siebie życzliwi, wrzucali karteczki skierowane do kolegów z uprzejmościami do „Skrzyni życzliwości”, odgrywali scenki,  kolorowali różne sytuacje i omawiali jak właściwie się zachować lub zareagować. Propagowane były hasła związane życzliwością i serdecznością: „Uprzejmość i uśmiech nic nie kosztują a wielce skutkują!”

OBCHODY 100 - LECIA NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLICY

W tym roku obchodzimy 100lecie odzyskania niepodległości.  Z tej okazji dzieci w świetlicy wykonały różnego rodzaju prace plastyczne, najpiękniejsze z nich umieściliśmy na gazetce tematycznej. Dzieci oglądały prezentacje o zaborach i niepodległości. Uczyłyśmy dzieci także hymnu, by w piątek 9 listopada o godzinie11:11 wziąć udział w ogólnopolskiej akcji jego odśpiewania „Rekord dla Niepodległej”. Odbyły się liczne pogadanki, dzieci rozwiązywały krzyżówki, łamigłówki, poznały zagadnienie patriotyzmu. Mamy nadzieję, że zaszczepiłyśmy w dzieciach poczucie przynależności narodowej, szacunek do trudnej historii i ich bohaterów a także dumę z bycia małym Polakiem/ Polką.

PAŻDZIERNIKOWE KONKURSY

W miesiącu październiku dzieci ze świetlicy brały udział w dwóch konkursach plastycznych: „Dary jesieni” oraz „Wszystkie zwierzęta duże i małe”. Przedmiotem pierwszego z konkursów było stworzenie pracy o tematyce jesiennej wykorzystując materiały jesienne (kasztany, żołędzie, liście, jarzębinę, suszone kwiaty). Tematem drugiego konkursu było wykonanie portretu pupila lub przedstawienie egzotycznego zwierzęcia w jego naturalnym środowisku. Uczniowie stosowali różne techniki, pracowali w grupach lub indywidualnie. Życzymy wszystkim miejsca na podium.