A A A
szkoła podstawowa
+ Edukacja regionalna
XIII EDYCJA SZKOLNYCH DNI KULTURY REGIONALNEJ

Tradycją naszej szkoły stały się obchody Dni Kultury Regionalnej. W tym roku przebiegały one pod hasłem: „Hej, w kopalni praca wre…”.
Z górnictwem – jednym z najstarszych zawodów związana jest wielowiekowa tradycja symboli, obrzędów i legend. Nauczyciele umożliwili dzieciom poznawanie kultury i tradycji ludowych poprzez:

- Zapoznanie z pracą górnika, wyglądem munduru galowego oraz historią powstania węgla.
- Rozwój poczucia tożsamości i przynależność do dziedzictwa kulturowego Śląska.
- Kształtowanie postaw w kontakcie z poznawanym otoczeniem społecznym:
- Wzbudzenie szacunku dla pracy górnika.

Cele te zostały osiągnięte poprzez uczestnictwo uczniów w wycieczkach i zajęciach regionalnych.

W listopadzie i grudniu 2013 roku uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Górnictwa w Zabrzu oraz Muzeum Chleba w Radzionkowie. Dzieci brały udział w wielu konkursach poświęconych tematyce górnictwa. W szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Karolinka i Karliczek” oraz międzyszkolny konkurs plastyczny: „Hej, w kopalni praca wre…”. Dla uczniów klas starszych przygotowano konkurs wiedzy pt. ‘Hej, tam na Górnym Śląsku”.

Podsumowaniem szkolnej działalności regionalnej był festiwal śląski, który odbył się podczas Barbórki. W tym dniu rozstrzygnięto wszystkie konkursy oraz wręczono dyplomy i nagrody laureatom. Uczniowie klas drugich zaprezentowali wszystkim gościom piękną inscenizację „Śląskie pląsanie i śpiewanie”

 

 
Muzeum Górnictwa w Zabrzu

Sprawozdanie z wycieczki do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu klas IIa, IIb,IIc

Dnia 27.11.2013 około godz. 9.00 rano weszliśmy do Muzeum Górnictwa Węglowego. Po dotarciu na miejsce oddaliśmy do przechowalni nasze kurtki oraz plecaki.
Opiekunkami wycieczki były panie : Krystyna Gurgul, Aneta Kwaśniak,  Magdalena Nowotny, Kornelia Zając. Zwiedzaliśmy muzeum z przewodnikiem, który opowiadał nam o historii górnictwa, kulturze górniczej oraz geologii i paleobotanice. Słuchaliśmy przewodnika i podziwialiśmy cudowne eksponaty.

 

Nasz Górny Śląsk

Skoro mówimy o kopalniach i górnictwie, to może kilka słów o naszym kochanym regionie.
Górny Śląsk znany jest jako okręg wielkoprzemysłowy, a przede wszystkim jako zagłębie węglowe. Eksploatacja tego cennego surowca energetycznego od przeszło 200 lat spowodowała gwałtowny rozwój i urbanizację tej ziemi.
Zabrze jest jednym z miast, które zawdzięczają swój awans cywilizacyjny górnictwu węglowemu. Wiemy dobrze, że węgiel jest nie tylko paliwem energetycznym , ale również cennym surowcem chemicznym.
Efektami finalnymi przetwórstwa węgla są np. smoła, lekarstwa, włókna syntetyczne oraz wyroby plastikowe.
Muzeum Górnictwa w Zabrzu
Pierwsza kopalnia powstała już w 1791 roku, a po II wojnie światowej miasto określane było nawet mianem "stolicy polskiego górnictwa".
Nie przypadkiem powstałe w 1981 roku Muzeum Górnictwa Węglowego zlokalizowane zostało właśnie w Zabrzu. Początkowo jako jedyne państwowe muzeum tej branży w Polsce, a od 1999 roku jako placówka województwa śląskiego.
Ważna wydaje się nam informacja, że muzeum posiada ponad 4 tys. rysunków technicznych, planów i map, z których znaczna część to eksponaty unikatowe.

Paleobotanika

Chcemy opowiedzieć w naszym reportażu o paleobotanice. W odległej przeszłości, która naukowcy określili  jako okres karboński planetę naszą porastały drzewiaste skrzypy, paprocie i widlaki.
Ze szczątków tych roślin wykształcił się w ciągu milionów lat węgiel kamienny. Wygląd tamtego świata roślinnego,
także zwierzęcego możemy odtworzyć na podstawie informacji "zapisanych" na węglu i skałach w formie odcisków i skamielin.

Praca górnika


Praca górnika jest ciężka i ryzykowna. Trudy i niebezpieczeństwa związane z podziemnym trudem rodziły wśród górników solidarność, dyscyplinę,
poczucie więzi i odpowiedzialności. Bliskość zagrożenia miała wpływ na życie duchowe górników i ich pobożność, zawierzenia swojego losu świętym patronom.
Wybrali na swoją patronkę św. Barbarę, ponieważ i ona była mocno wierząca. Z opowiadań przewodnika wynika, iż święta Barbara została uwięziona w wieży przez swojego ojca, ponieważ wyznawała wiarę chrześcijańską. W tamtych czasach było to karane. Wieża miała dwa okna,
ale Barbara kazała wybudować trzecie na znak Trójcy Świętej. Dlatego też malarze w tle malują wieżę z trzema oknami. Tak mówi jedna z legend.

Życie codzienne górników

Poznanie pełnego wizerunku dawnego górnictwa nie jest możliwe bez zwrócenia uwagi na życie codzienne górników. Z tego powodu muzeum gromadzi sprzęty domowego użytku: meble, naczynia, urządzenia gospodarstwa domowego, serwety oraz stroje. Pozwoliły one odtworzyć wygląd górniczych izb mieszkalnych (kuchni i pokoju) z początków XX wieku.
Uroczyste i podniosłe chwile z dziejów górnictwa rejestruje wystawa medali, licząca ponad 600 sztuk kolekcji .


Jesteśmy pewne, ze wycieczka do Muzeum Górnictwa Węglowego to dobry pomysł. Bardzo nam się podobała i zachęcamy innych do zwiedzania tego miejsca.
Dziękujemy bardzo serdecznie panu przewodnikowi, który przekazał nam ciekawe informacje.

Uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 20 w Gliwicach.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 6 z 10
www.kotoński.pl - Lepsza strona internetu, projektowanie stron internetowych, reklama, webdesign
SZKOŁA PODSTAWOWA nr 20
im. Powstańców Śląskich
44-100 GLIWICE, ul. Jana Śliwki 8
tel./ fax (32) 270 57 07, e-mail: sp20-gliwice@oswiata.org.pl