Biblioteka w szkole to szczególne miejsce; nie tylko można tu wypożyczyć lekturę wyznaczoną przez nauczyciela języka polskiego ale również miło i ciekawie spędzić czas. Nasza posiada dość bogaty księgozbiór liczący około 9 tysięcy woluminów. W ostatnich latach szczególnie rozbudowywany jest cieszący się dużym zainteresowaniem dział popularnonaukowy, w którym liczba książek zwiększyła się kilkakrotnie. W czytelni można też przejrzeć czasopisma, z których pięć tytułów jest prenumerowanych na bieżąco.  Od 2007r. biblioteka  jest skomputeryzowana co bardzo ułatwia wypożyczanie i umożliwia szybkie udzielanie najróżniejszych informacji o zbiorach i czytelnictwie.

Nie wszyscy uczniowie są zapalonymi czytelnikami a stosunkowo krótkie przerwy nie sprzyjają zagłębianiu się w lekturze, więc czytelnia oferuje też inną rozrywkę w postaci gier stolikowych różnego rodzaju (szachy, warcaby, memory, bingo i inne). Dużą popularnością cieszą się zwykłe sznurki, dzięki którym bawiąc się dzieci poprawiają swoją sprawność manualną. Spora część uczniów z zapałem gra w kocią kołyskę i wiąże skomplikowane węzły.

Biblioteka w SP 20 to nie tylko książki, czasopisma i gry stolikowe, można tu skorzystać z jednego z czterech komputerów z dostępem do internetu, a czytelnię w kilka minut zmienia się w salę audiowizualną na 30 osób. Ekran na ścianie i projektor z powodzeniem zastępują tablicę, dzięki czemu czytelnia łatwo może służyć do prowadzenia lekcji (na przykład przysposobienia czytelniczego) lub pogadanek.

Jak w każdej bibliotece również u nas organizuje się wiele konkursów, spośród których najlepiej znane są te przeprowadzane corocznie: ,,Jaka to bajka?’’ dla pierwszaków i ,,Czytelnik miesiąca na poziomie klas’’. Zwłaszcza pierwszy z nich jako cotygodniowy i prowadzony od kilkunastu lat darzony jest przez uczniów szczególnym sentymentem. Nie tylko przeprowadzamy, ale również bierzemy udział w konkursach organizowanych przez inne szkoły. Na przykład od wielu lat po dwoje uczniów kwalifikuje się do kolejnych edycji Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego ,,Znam twórczość…’’, gdzie uczestnicy mają również okazję spotkać osobiście autorów książek dla dzieci i młodzieży.

Biblioteka daje możliwość wykazania się aktywnością i inicjatywą. Posiadamy zorganizowaną grupę łączników bibliotecznych, którzy dbają o przekaz informacji między klasą, wychowawcą i biblioteką. Inną grupę stanowi aktyw biblioteczny składający się z uczniów, którzy z własnej inicjatywy często odwiedzają bibliotekę i pomagają w prostych pracach  i usprawnianiu codziennej działalności. To właśnie aktyw stanowi trzon grupy organizującej coroczne ,,Przyjęcie pierwszaków w grono czytelników biblioteki’’, bardzo ważną i starannie przygotowaną imprezę zawierającą zawsze część artystyczną. Specyfika biblioteki szkolnej ułatwia pozytywną reakcję na inicjatywę własną uczniów. Mile widziane są konkursy i imprezy organizowane przez samą młodzież, która zawsze znajduje pomoc i wsparcie ze strony bibliotekarza.

Spośród wielu zadań , które stawia sobie za cel biblioteka szkolna najważniejsze są kształtowanie w uczniach samodzielności i kreatywności. Dobrze jest też aby nauka odbywała się w atmosferze przyjemności i zabawy, tak aby w świadomości uczniów biblioteka była miejscem miłym, przyjaznym i bezpiecznym.

Oto biblioteka na przysłowiowe pięć minut przed otwarciem, zapraszamy chętnych, nie tylko uczniów i nauczycieli ale również każdego kto zechce nas odwiedzić!